Zmiękczacz wody

17 kwietnia 2020

Zmiękczacz wody

Często powstaje jednak pytanie, kupując zmiękczacz do wody czy warto inwestować w tego rodzaju urządzenie. Zmiękczacz wody chroni instalację wodną przed nadmierną ilością kamienia, który niszczy urządzenia AGD i instalacje sanitarne, a także osadza się na kranach i w kabinach prysznicowych.

Woda wodociągowa, z której korzystamy w naszych domach, jest wodą uzdatnioną w zakładzie wodociągowym i spełnia normy dotyczące jakości wody pitnej.

Kiedy jednak woda pobierana jest z domowej studni i ma dziwny smak lub zapach, stała się mętna lub studnia nie była użytkowana przez dłuższy czas, warto poddać pobieraną wodę badaniu w stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Nie filtruj wody. Oczyszczaj ją! Przedstawiamy rewolucyjną technologię lampy UV LED do dezynfekcji wody od Acuva. Jesteśmy pierwszym wyłącznym dystrybutorem w Europie!

Zmiękczacz wody

Z powodu znacznej twardości dostępnej wody, spowodowanej obecnością jonów wapnia i magnezu, coraz częściej w domach prywatnych stosuje się zmiękczacze wody. Są to urządzenia usuwające z wody szkodliwe jony i wpływające na poprawę jej jakości.

Dodatkowo w kwestii – zmiękczacz wody a zdrowie człowieka, możemy stwierdzić, że miękka, uzdatniona woda wpływa korzystnie na skórę i włosy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień.

Miękka woda jest także przyczyną znacznie mniejszego zużycia detergentów w gospodarstwie domowym.

Wady i zalety zmiękczacza wody

Analizując, jakie ma zmiękczacz wody wady i zalety, należy zwrócić uwagę na to, że zastosowanie tego urządzenia pozwala na:

 • wydłużenie żywotności sprzętów AGD, kotłów grzewczych i instalacji
 • zmniejszenie osadzania się kamienia w instalacji, urządzeniach sanitarnych i kabinach prysznicowych
 • mniejsze zużycie energii
 • zmniejszenie wydatków na detergenty i ogrzewanie
 • korzystanie z czystej i zdrowej wody, z możliwością jej picia bezpośrednio z kranu
 • uzyskanie po praniu tkanin miękkich w dotyku
 • zachowanie zdrowej skóry i włosów

Zobacz również: Elektroliza wody

Aby uzdatnić wodę wodociągową i pozbawić ją twardości, zapachu czy smaku chloru oraz zanieczyszczeń mechanicznych, należy zamontować zmiękczacz do wody, a przed nim filtr węglowy. Takie stacje uzdatniania wody typu 2w1 są wystarczająco wydajne i zdecydowanie tańsze od zainstalowania w domu dwóch różnych urządzeń.

Woda ze studni wymaga montażu dodatkowego filtra mechanicznego, mikrobiologicznego i dopiero na końcu tego układu – zmiękczacza.

W nowoczesnym urządzeniu uzdatniającym, zawierającym zmiękczacz wody do domu z filtrem węglowym, znajduje się żywica jonowymienna oraz węgiel aktywny.

Woda wpływając do urządzenia, przepływa najpierw przez warstwę węgla aktywnego, który usuwa związki chloru. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która eliminuje jony wapnia i magnezu, powodujące jej twardość.

Węgiel aktywny przedłuża również żywotność żywicy jonowymiennej, gdyż usuwa z wody szkodliwe dla niej związki chloru.

Żywica jonowymienna jest regenerowana wodnym roztworem soli. Podczas regeneracji, również warstwa węgla aktywnego zostaje wypłukana z wszelkich zanieczyszczeń.

Kluczowym elementem zmiękczacza wody jest złoże jonowymienne utworzone z kwaśnej żywicy kationitowej, na którym zachodzą procesy zamiany twardej wody na miękką i późniejsza regeneracja zmiękczacza.

Jak działa zmiękczacz wody?

Żywica jonowymienna zbudowana jest z małych ziaren zawierających stałe jony ujemne i dzięki temu przyciąga dodatnio naładowane jony sodu. Jony te, jako jony mobilne, mogą być wymieniane na inne jony dodatnie, np. jony wapnia lub magnezu, zawarte w przepływającej wodzie. Gdy twarda woda dociera do złoża jonowymiennego, jony sodu są wypychane przez zawarte w wodzie jony wapnia i magnezu, które zajmują ich miejsce i przywierają do żywicy. Jony sodu trafiają natomiast do wody. Dzięki tej wymianie woda staje się miękka.

Odpowiedzialne za twardość wody jony wapnia i magnesu pozostają na złożu jonowymiennym, a zmiękczona woda przepływa do naszych kranów. Proces ten odbywa się na bieżąco, po odkręceniu kurka z wodą.

Złoże jonowymienne ma określoną pojemność i może zatrzymać tylko określoną ilość jonów wapnia i magnezu. Im wyższa jest maksymalna pojemność jonowymienna złoża, tym urządzenie jest bardziej wydajne i więcej wody zmiękczy pomiędzy kolejnymi regeneracjami.

Regeneracja zmiękczacza wody

Regeneracja złoża jest konieczna, gdy jego pojemność się kończy, tzn. gdy znaczna ilość jonów sodu została zastąpiona jonami wapnia i magnezu. Stosuje się wtedy płukanie złoża jonowymiennego solanką i usunięcie jonów wapnia i magnezu, a oczyszczona żywica może przyłączyć jony sodu dostarczone w solance. Nadmiar wody jest usuwany do kanalizacji, a urządzenie jest gotowe do dalszej pracy.

Regeneracja zmiękczacza wody trwa około dwóch godzin.

Zmiękczacz do wody może być wyposażony w sterownik, który uruchamia proces regeneracji.

Często zadajemy sobie pytanie: mamy zmiękczacz wody – co ile regeneracja?

Najbardziej ekonomicznie jest regenerować złoże, gdy nie straciło jeszcze całkowicie swej zdolności do wymiany jonów, gdyż proces ten będzie wymagał mniejszego zużycia soli, a po jego zakończeniu ze zmiękczacza usunięty zostanie nadmiar solanki i oderwane od złoża jony wapnia i magnezu, czyli tzw. popłuczyny (około 5% całkowitej objętości zmiękczonej wody).

Zmiękczacz wody problemy z użytkowaniem mogą się pojawić na etapie regeneracji, a właściwie chodzi tu jedynie o uzupełnienie soli w zbiorniku solanki.

Często doradza się jak ustawić zmiękczacz wody.

W wilgotnych pomieszczeniach, gdzie zamotowany jest zmiękczacz, najlepiej będzie wypełnić zbiornik solanki do połowy i częściej go uzupełniać, aby nie dopuścić do powstania tzw. złogów solnych, które mogą uniemożliwić powstanie solanki.

Przy normalnej wilgotności zbiornik solankowy może zostać wypełniony całkowicie.

Jeżeli w zbiorniku zabraknie soli, to złoże się nie zregeneruje i urządzenie nie będzie uzdatniać wody.

Na rynku dostępne są urządzenia:

 • z czasowym sterowaniem regeneracją, w których regeneracja następuje w określonych odstępach czasowych, niezależnie od potrzeby złoża, przez co jest to rozwiązanie najmniej ekonomiczne
 • ze sterowaniem objętościowym, gdzie regeneracja jest związana ze zużyciem wody
 • Dodaj do Rozmówek
  • Brak listy słówek dlaPolski -> Polski…
  • Stwórz nową listę słówek…
 • Skopiuj

Zobacz inne newsy:

28 kwietnia 2020

Reduktor ciśnienia wody

8 kwietnia 2020

Elektroliza wody

7 kwietnia 2020

Odwrócona osmoza

6 kwietnia 2020

Filtr do wody