Odwrócona osmoza

7 kwietnia 2020

Odwrócona osmoza

Często słysząc o różnorodnych technologiach oczyszczania wody, zastanawiamy się nad tym, co to jest odwrócona osmoza i do czego jest wykorzystywana?

Na czym polega odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza polega na przechodzeniu cząsteczek przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnych stężeniach substancji. Zachodzi od roztworu o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o niższym jej stężeniu. Odwrócona osmoza jest wywołana przyłożonym ciśnieniem.

Nie filtruj wody. Oczyszczaj ją! Przedstawiamy rewolucyjną technologię lampy UV LED do dezynfekcji wody od Acuva. Jesteśmy pierwszym wyłącznym dystrybutorem w Europie!

Schemat odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza schemat ilustrujący to zjawisko:

odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza znajduje zastosowanie przy odsalaniu wody morskiej.

Odwrócona osmoza przemysłowa

Odwrócona osmoza przemysłowa stosowana jest do oczyszczania ścieków przemysłowych, pochodzących głównie z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego.

Zaletą tej metody jest stosunkowo małe zużycie energii.

Filtr do wody odwrócona osmoza

Aby w domu uzyskać czystą i smaczną wodę do picia, można zastosować filtr do wody odwrócona osmoza. Woda przepływa najpierw przez filtr mechaniczny, a następnie filtr węglowy, po czym trafia na membranę osmotyczną, która jest w stanie usunąć różne cząsteczki o wielkości powyżej 0,0005 μm.

Przenika przez nią woda pozbawiona zanieczyszczeń, a reszta wykorzystanej przy tym procesie wody trafia do kanalizacji lub może być wykorzystana w domu na przykład do spłukiwania toalet lub podlewania ogrodu.

Ciśnienie z domowej instalacji wodnej powoduje, że związki rozpuszczone w wodzie znajdującej się po jednej stronie membrany przenikają do tzw. odrzutu, a woda pozbawiona tych szkodliwych związków, czyli uzdatniona, jest kierowana do kranika w naszym mieszkaniu i jest gotowa do wykorzystania.

Zobacz również: Poidełka

woda

Wady odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza wady tej metody to:

1.Nadmierne zużycie wody – domowy filtr z odwróconą osmozą zużywa duże ilości wody. Dla uzyskania 5 litrów wody oczyszczonej potrzebne jest  40 – 90 litrów wody, która trafia potem do ścieków. Jest to spowodowane niewielką różnicą ciśnień w instalacjach wodnych.

2.Filtr osmotyczny usuwa z wody nawet mikroskopijne zanieczyszczenia, w tym również sole mineralne i wirusy

Dla tych osób, które jednak pragną, aby ich woda pitna posiadała w swoim składzie również minerały, zaprojektowano specjalne wkłady mineralizujące, pochodzące z najwyższej jakości naturalnych złóż dolomitowych.

3.Filtr odwrócona osmozy wymaga, aby instalacja wodna zapewniała odpowiednio wysokie ciśnienie wody zasilającej, czyli na poziomie minimum 3 bary, a najlepiej 4-5 barów. Gdy ciśnienie jest niższe, filtry działają prawidłowo, lecz wydajność membrany jest dużo niższa.

4.Odwrócona osmoza filtr wykazuje najwyższą sprawność przy temperaturze wody zasilającej system oczyszczania wynoszącej około 25 st.C. Przy niższych temperaturach sprawność membrany spada.

Filtry do wody odwrócona osmoza są najlepszym rozwiązaniem w gospodarstwie domowym.

Osmoza odwrócona stosowana jest w kuchennych filtrach i zapewnia uzdatnianie używanej na co dzień wody.

Filtry do wody pitnej odwrócona osmoza są tak skonstruowane, że w łatwy sposób  możliwa jest cykliczna wymiana poszczególnych wkładów filtrujących.

Obecnie dostępne są również w sprzedaży jonizatory wody, kompleksowo przygotowujące wodę pitną. Funkcja uzdatniania wody przez filtrowanie jest tu połączona z jonizacją i alkalizacją, dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania kilku urządzeń. Najbardziej zaawansowane filtry typu odwrocona osmoza z jonizatorem zapewniają idealnie czystą, zmineralizowaną, alkaliczną i zjonizowaną wodę.

Pojawiające się na temat odwrócona osmoza opinie mówią o zaletach i wadach tej technologii.

Uważa się, że odwrócona osmoza jest najlepszą metodą wytwarzania najwyższej jakości wody pitnej i dlatego jest wykorzystywana nie tylko w prywatnych gospodarstwach domowych, ale również przez wiele firm zajmujących się produkcją wody butelkowanej i napojów gazowanych.

Przeciwnicy uważają, że brak jakichkolwiek substancji mineralnych w oczyszczonej w ten sposób wodzie czyni ją niezdatną do picia, gdyż nie zawiera składników mineralnych potrzebnych człowiekowi.

Składniki te są jednak dostarczane organizmowi człowieka z pożywieniem i innymi napojami, więc oczyszczona woda staje się dla organizmu naturalnym i zdrowym rozpuszczalnikiem.

Niektóre filtry osmotyczne są dodatkowo wyposażane w mineralizatory, które uzupełniają brakujące w wodzie minerały. Należy jednak regularnie wymieniać ich wkłady.

Woda filtrowana metodą odwróconej osmozy to również świetne rozwiązanie dla alergików.

Jaki wybrać filtr odwróconej osmozy?

Myśląc o zastosowaniu nowoczesnej technologii oczyszacznia wody w naszym domu, często zadajemy sobie pytanie: jeśli odwrócona osmoza to jaki filtr wybrać?

Filtr osmotyczny, obrazowo mówiąc, jest to gęsty filtr mechaniczny, czyli membrana osmotyczna o mikroskopijnych porach, która zatrzymuje prawie 99% substancji znajdujących się w filtrowanej wodzie.

Z wody usuwane są więc nie tylko nieorganiczne minerały, ale także wszelkie inne zanieczyszczenia, nawet rozpuszczone w niej lekarstwa wyrzucane do kanalizacji przez człowieka.

Zobacz również: Dystrybutor wody

dystrybutory do wody

Przed zakupem warto wiedzieć, że:

1.Trwałość systemu filtracyjnego odwróconej osmozy obliczana jest na około 10–15 lat.

2.Membranę wymienia się raz na 3–5 lat.

3.System ten składa się na ogół z filtrów piankowych, węglowych i membrany osmotycznej. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w mineralizator i wkład bioceramiczny.

4.Dostępne urządzenia są eleganckie, przeznaczone do postawienia na blacie lub niewielkie, z łatwością mieszczące się pod zlewem

Nanofiltracja

Obecnie pojawia się już inna, bardziej nowoczesna technologia oczyszczania wody -nanofiltracja.

Dzięki wykorzystaniu procesu dyfuzji uzyskujemy czystą wodę o bardzo wysokiej jakości, a dodatkowo osiąga się tu znacznie niższy, niż w odwróconej osmozie, odrzut do kanalizacji.

Systemy nanofiltracji wykorzystują membrany o tak wysokiej wydajności, że produkcja wody odbywa się na bieżąco, po odkręceniu kurka. Uzyskana w ten sposób woda nadaje się bezpośrednio do spożycia, nie wymaga gotowania i dodatkowej mineralizacji, co sprawia, że koszty użytkowania są niskie.

Zobacz inne newsy:

28 kwietnia 2020

Reduktor ciśnienia wody

17 kwietnia 2020

Zmiękczacz wody

8 kwietnia 2020

Elektroliza wody

6 kwietnia 2020

Filtr do wody